W.I.T.C.H - przewodnik po wiedzy ezoterycznej. Czy wiesz, co czyta Twoje dziecko?

Małgorzata Więczkowska, środa 09 kwietnia 2008 - 00:00:00

Poruszanie tematyki magii, astrologii i wiedzy ezoterycznej w prasie dla dzieci i młodzieży jest coraz bardziej powszechne. W czasopismach znajdziemy reklamy salonów wróżek, opowieści o duchach, czarodziejkach, potworach, którzy posługują się tajemniczymi zaklęciami i przedmiotami. Dziś praktycznie takie treści w prasie już nikogo nie dziwią. Wielu odbiorców nawet się do tego przyzwyczaiło i nie widzą w tym nic złego, ani groźnego. Warto jednak spojrzeć na ten problem szerzej i zadać sobie pytanie: Dlaczego to, co niesie w sobie magiczne treści, znajduje miejsce w czasopismach skierowanych do najmłodszych? Czy chodzi tu o zwykły przypadek? A może jest to element większej, przemyślanej i realizowanej akcji. Jeśli tak to co ona ma na celu?

Najpierw oswoić

Analizując fakty należy widzieć w tym celową akcję, mającą na celu rozmycie wartości kultury chrześcijańskiej. Szczególnie wśród młodego pokolenia, które nie ma jeszcze wykształconego systemu wartości. Poprzez takie działanie wyraźnie chodzi tu, o to aby oswoić odbiorcę z takimi treściami, przyzwyczaić do pewnej terminologii oraz zaciekawić tą formą „wiedzy”, następnie rozbudzić ciekawość i pragnienie poznania tajemnic świata oraz swej przyszłości, co z kolei może prowadzić już do konkretnych kroków i wyborów jak np. korzystania z porad wróżek.

Wiedźma dla dziewcząt

Na rynku wydawniczym dostrzeżemy wiele tytułów czasopism dla dzieci, które już nie jako dodatek, ale jako programowe działanie, propagują astrologie, magie, kluby czarodziejek, ich zloty oraz różnego rodzaju praktyki ezoteryczne (chiromancja, wróżenie z kart, fusów, numerologia, wykorzystywanie amuletów i talizmanów). Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy wspomniane treści przedstawia się dzieciom w formie zabawy, konkursów, quizów, komiksów. Od kilku lat, a dokładnie od 2002 roku ukazuje się kolorowe czasopismo dla dziewcząt pt. W.I.T.C.H, etymologia tego słowa oznacza: wiedźma, czarownica, czarodziejka i jak podaje redakcja, jest to magazyn dla czarujących dziewczyn w wieku 7 -12 lat. Na uwagę zasługuje fakt, że to czasopismo jest popularne również wśród dziewczynek w wieku przedszkolnym. W rankingu czytelnictwa prasy dla dzieci ten tytuł znajduje się na pierwszym miejscu. Wiele osób może w tym miejscu powiedzieć: I cóż w tym złego? Przecież to tylko zabawa, komiks! Należy przypomnieć, że dziecko uczy się i poznaje świat głównie poprzez zabawę, a więc i poprzez zabawę zostaje wprowadzone w świat magii i ezoteryzmu.

Magia na każdą okazję

Już pobieżna analiza zawartości poszczególnych numerów (ukazało się ich już 127) daje dużo do myślenia. Redakcja stara się stworzyć magiczne zainteresowania dzieci na każdą okoliczność. Znajdziemy więc tu czary, wróżby i przepowiednie w roku szkolnym i w czasie wakacji, na karnawał, ale i na święta Bożego Narodzenia czy na Wielkanoc. W numerze, który ukazuje się w okolicy świąt ukazuje się treści, które próbują wiązać Wigilie i święta z wróżbami. W taki sposób następuje zmiana treści i znaczenia świąt, nikt tutaj nie zabrania obchodzenia ich, lecz wprowadza się jakieś treści magiczne, a Narodzenie Jezusa Chrystusa czy też Zmartwychwstanie ukazuje się, jako wydarzenie fikcyjne, a nawet fantastyczne.

Amulety i nie tylko

Redakcja nie przedstawia tylko teoretyczne strony magii, ale uczy czytelniczki jak ją wykorzystywać w życiu codziennym. Do swych numerów dołącza atrakcyjne gadżety, którymi niejednokrotnie są rekwizyty niezbędne do zabaw w czary. I tak znajdziemy tam np. wahadełko, chińskie monety szczęścia, runy Wikingów oraz wiele innych przedmiotów służących do wróżenia, czy też mające zabezpieczyć przed różnymi złymi wpływami, są to różnego rodzaju amulety i talizmany.

Magiczne rytuały

Ponadto zachęca się do tworzenia klubów czarodziejek i regularne spotykania się. Spotkanie takie powinno mieć swój program, stąd drukowanie różnych propozycji. Jedna z czytelniczek tak to opisuje: „Dziś odbyło się pierwsze zebranie naszego klubu W.I.T.C.H. Oto plan jego przebiegu: 1. Czytanie W.I.T.C.H z podziałem na role, 2. Wróżby przy zgaszonym świetle…” W niektórych numerach pisma mamy do czynienia wręcz z uroczystym rytuałem, np. przyjęcia w poczet czarodziejek. Organizowane są zloty (zjazdy, spotkania) tych, którzy się tym interesują lub pragną to robić. Odbywają się one przy okazji zabaw Halloween, targów wydawców komiksów, targów ezoterycznych i innych.

Ośmieszyć wiarę

Przykładów można by mnożyć, ale wszystkie one uzmysławiają nam jedno: działania takie nie są przypadkiem. Są raczej przemyślaną, zaplanowaną i zmyślnie przy ogromnym nakładzie finansowym realizowaną akcją, przygotowaną specjalnie dla dzieci, jako odbiorcy o nie ukształtowanym systemie wartości, którym można łatwo manipulować i wmówić mu wiele nowoczesnych poglądów na życie. Takie działanie ma rozmydlić i ośmieszyć prawdziwą wiarę chrześcijańską. Ma wprowadzić nowe myślenie, zastąpić „przestarzałą” wiarę w Chrystusa, sakramenty, różaniec i mistykę katolicką, ma uświadomić, ze oto teraz nadchodzi nowy sposób podejścia do życia rodzinnego, społecznego czy też religijnego. W czasopiśmie są nie tylko złe rzeczy, o czym należy również pamiętać. I właśnie na tym polega ich niebezpieczeństwo, ponieważ dobro jest wymieszane na równi ze złem, prawda z fałszem, wartości chrześcijańskie z tym co pogańskie.

Pułapka

Zainteresowanie ezoteryzmem, proponowanym jako natychmiastowe rozwiązanie codziennych problemów, może wyrządzić olbrzymie szkody w umysłach i psychice dzieci i młodzieży. Może przyczynić się do wykreowania pokolenia nowych niewolników, uwięzionych w swoich własnych zachowaniach. Horoskopy, wróżby i magia to interes dla licznych salonów astrologicznych, również w Polsce. Dlatego jest oczywiste, że istnieje ktoś, kto wzbogaca się kosztem dzieci i młodzieży, wciągając niezauważalnie w pułapkę ezoteryzmu. W związku z powyższymi rozważaniami zwracajmy uwagę, jaką prasę czyta najmłodsze pokolenie.

Małgorzata Więczkowska


Ta publikacja pochodzi ze strony edukacja medialna
( http://edukacjamedialna.pl/e107_plugins/content/content.php?content.83 )