Prasa dla dzieci i młodziezy - jak wykorzystać szanse i uniknąć zagrożen?

Małgorzata Więczkowska, niedziela 17 lutego 2008 - 00:00:00

W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież znajdują się pod ogromnym wpływem środków przekazu. Wpływ kultury masowej sprawia, że większość z nich ubiera się, mówi i słucha praktycznie tego samego. Szeroki kontakt ze światowymi doświadczeniami i produktami kształtuje ich wartości, zachowania oraz sposób pojmowania własnej osoby. Największy wpływ na taki stan rzeczy ma telewizja oraz Internet.

Niemałe znaczenie w kształtowaniu się postaw życiowych młodego pokolenia mają również czasopisma. Tych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży na rynku polskim ukazuje się bardzo dużo. Niestety większość z nich pod pozorem nowoczesności, europejskości proponuje młodym bezideowy świat pseudo-wartości. Niszczone są tradycyjne, sprawdzone już wzorce życia rodzinnego, w których dziecko pozostaje dzieckiem, a rodzic rodzicem.

Dlatego szczególna rola w umiejętnym doborze czasopism dla dzieci i młodzieży przypada rodzicom, wychowawcom i szkole. Kontakt z wartościową prasą, przekazuje wiedzę, uczy bawiąc, rozwija wyobraźnię, aktywizuje do różnych działań, a przede wszystkim wyrabia nawyk czytania, który jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka i młodego człowieka.

W związku z tym bardzo ważne jest jaką prasę czytają nasze dzieci. Z licznych badań naukowych wynika, że młodsze dzieci najczęściej sięgają po czasopisma kolorowe, prezentujące interesującą ich problematykę za pomocą zabaw, ilustracji oraz krótkich, napisanych przystępnym językiem tekstów. Największym powodzeniem wśród nich cieszą się komiksy, krzyżówki, rebusy i zagadki.

U dzieci starszych następuje zróżnicowanie pod względem płci. Dziewczęta szukają informacji o piosenkarzach, zespołach muzycznych, aktorach, a także porad dotyczących mody i makijażu. Dużym powodzeniem cieszą się również porady związane z okresem dojrzewania i seksualnością. Chłopców interesuje głównie sport i komputery. Tylko niewielki odsetek młodzieży sięga po czasopisma mające charakter informacyjny i edukacyjny.

W wyniku ogromnego zainteresowania prasą należy zachęcać dzieci i młodzież do sięgania po wartościowe tytuły, ukazywać jej pozytywne aspekty, do których możemy zaliczyć:
• prasa dostarcza i poszerza wiedze z wielu dziedzin nauki: o przyrodzie, muzyce, technice, historii oraz o innych krajach, kulturach i zwyczajach w nich panujących
• treści w niej zawarte mogą angażować i pobudzać do dalszych przemyśleń
• dostarcza rozrywki i emocji, może pocieszać i radzić, wskazywać nowe możliwości i rozwiązania
• zawiera krzyżówki, rebusy i inne łamigłówki, które są świetnym sprawdzianem wiedzy
• pozwala porównać informacje pochodzące z różnych źródeł informacji
• jest łatwa w przenoszeniu, można ja wszędzie ze sobą zabrać

Przy ukazywaniu pozytywnych aspektów prasy nie możemy zapomnieć o zagrożeniach na jakie może być narażony młody czytelnik. Szczególnie jeżeli mamy kontakt z prasą kolorową nastawioną na zysk i reklamę, a nie na przekazywanie wartościowej treści. Do najważniejszych należy zaliczyć:
• kolorowa prasa dla młodzieży często propaguje świat bez wartości, w którym nie obowiązują żadne normy i zasady, wszystko jest względne
• niektóre tytuły propagują i narzucają wartości obce naszej kulturze, podważają autorytet moralny, rodziny, sposób rozumienia miłości i seksualności
• zawiera reklamy, które nakłaniają (zachęcają) cię do zakupu wielu niepotrzebnych produktów
• pokazuje przykłady ludzi i zdarzeń często wyidealizowanych (np. piękne i zadbane gwiazdy filmowe, o nienagannej figurze – to może być przyczyną wielu kompleksów)
• kolorowe czasopisma często dołączają do swoich numerów atrakcyjne prezenty (płyty CD, filmy DVD, kosmetyki), przez co zachęcają czytelników do zakupu nie czasopisma, lecz dla gadżetu

Jak już wspomniałam, przy tak dużej liczbie tytułów i ogromnym zróżnicowaniu prasy dziecięco-młodzieżowej utrudniony jest wybór kilku tytułów trafiający w gusta czytelników. Należy wszakże pamiętać, że odpowiedni dobór czasopism może zachęcić młodych czytelników do czytania. Dlatego należałoby przestrzegać kilku zasad:
• Dokonuj rozważnego wyboru prasy, krytycznie podchodź do zawartych tam treści, bądź świadomym odbiorcą prasy
• Zwróć uwagę w jaki sposób poszczególne tytuły prasowe przedstawiają te same informacje, pomoże ci to dostrzec schematy i stereotypy zawarte w tych przekazach (uniknąć manipulacji)
• Wyboru prasy dokonuj ze względu na jej wartość merytoryczną, a nie ze względu na dołączony prezent
• Rozmawiaj i dziel się swoją opinią z przyjaciółmi na temat różnych czasopism oraz treści tam zawartych

Warto byłoby życzyć sobie, aby redaktorzy czasopism dla dzieci i młodzieży poprzez słowo, obraz, dźwięk (dołączona płyta CD) starali się kształtować pozytywne postawy społeczne u młodych czytelników, pomagając im zaspokajać potrzebę poznawania świata, jak również wyrażanie swoich uczuć: zachwytu, ciekawości i entuzjazmu.

Małgorzata WięczkowskaTa publikacja pochodzi ze strony edukacja medialna
( http://edukacjamedialna.pl/e107_plugins/content/content.php?content.38 )