gru 27
Autor malgosiaw | 27 gru : 22:12 |

Czy życie z telefonem w ręku to samo zło? Bardzo często słyszymy takie wypowiedzi. Padają z ust starszego pokolenia, że kiedyś to było podwórko i wspólne kreatywne spędzanie czasu pod trzepakiem. Wymyślano jakieś zabawy, nawiązywały się więzi. Teraz młodzież żyje oddzielnie, zamknięta w czterech ścianach, zgarbiona nad komórką. Czy trzeba bić na alarm?Maciej Dębski uważa, że nie można generalizować, smartfony to nie tylko samo zło. Cyfrowe media niosą z sobą zagrożenia, ale też jesteśmy na takim etapie rozwoju, że nie potrafimy bez nich żyć. Mogą pozbawiać nas bliskich relacji, ale też być narzędziami do ich nawiązywania. Trzeba tylko wiedzieć jak z nich korzystać. Tego się uczymy, a dzieci biorą z nas przykład.

NIE MA ŻADNYCH ZASAD?

Nauka wychodzi czasami niezdarnie. Z badań Fundacji "Dbam o mój zasięg" wynika, że 60 proc. młodych Polaków uważa, że w ich domach nie ma żadnych zasad, dotyczących używania mediów cyfrowych. 35 proc. nigdy ze swoimi dziećmi nie rozmawiało na temat negatywnych konsekwencji, związanych z nałogowym używaniem Internetu oraz urządzeń mobilnych. Jednocześnie 2 – 3 proc. młodzieży to osoby, które w sposób problemowy używają smartfonów. Te osoby nazywa się uzależnionymi fono-holikami.

Fundacja "Dbam o mój zasięg", której liderem jest Maciej Dębski, prowadzi badania nad korzystaniem z mediów cyfrowych. Ostatnio naukowcy propagują metodę 3XR. Nie zabronimy dzieciom korzystania z telefonów, ale możemy nauczyć je mądrego używania technologii cyfrowych.

TRZY RAZY R

- Nie można być niewolnikiem urządzenia - mówi socjolog. - 3XR to RELACJE, RYTUAŁ, RAMA - dodaje.dbam o ziasięg


RELACJE
-  Spędzajmy razem czas. Zależność wydaje się być prosta: osoby, które mają lepsze więzi społeczne w rodzinie, które posiadają wsparcie w przyjaciołach czy w lokalnej społeczności są szczęśliwsze, fizycznie zdrowsze i żyją dłużej niż osoby, które nie mają tak dobrej więzi.

RYTUAŁ - Żeby rozwinąć bliskość emocjonalną i intelektualną w relacji z dziećmi i partnerem, potrzebujemy 2-3 godzin dziennie na bycie razem, w którym jest także miejsce na ciszę i brak wszelkich planów. Rytuały rodzinne, w których realizację zaangażowani są wszyscy domownicy, przede wszystkim budują poczucie bezpieczeństwa dziecka od najmłodszych jego lat.

RAMA - Nie ma odpowiedzialnego używania smartfona, tabletu czy Internetu bez określenia jasnych zasad używania urządzeń mobilnych. Zasady te stanowią ramę w używaniu cyfrowych urządzeń komunikacji z innymi. Tak rozumiane są naturalną konsekwencją wdrożonych w rodzinie rytuałów. Pomysłów na uregulowanie naszego codziennego współistnienia w sąsiedztwie mediów cyfrowych jest naprawdę wiele: nieużywanie urządzeń cyfrowych podczas wspólnych posiłków, nie zabieranie ze sobą smartfona do łóżka. Rodzice powinni być przykładem dla dzieci.

WIĘCEJ NA STRONIE DBAM O MÓJ ZASIĘG


Posłuchaj rozmowy z Maciejem Dębskim:


Wersja do druku