Szybka nawigacja

„Komórka” groźniejsza od heroiny – o uzależnieniu od telefonów komórkowych

Data publikacji: wtorek 02 listopada 2010
Autor: Wojciech Dworzański, Emilia Potembska Publikacje autora Drukuj publikację {PDF=Zapisz jako plik pdf publikację^plugin:content.151}
Dział: Media w rodzinie > Telefon komórkowy
Odsłon: 2685

Streszczenie

Problem uzależnienia od nowych technologii, a w szczególności od telefonów komórkowych, jest niezwykle rzadko poruszany w polskim piśmiennictwie. Z posiadania takiego telefonu wynika wiele zalet praktycznych, jak i psychologicznych: zwiększają między innymi poziom integracji społecznej oraz ułatwiają komunikację między ludźmi. Jednocze-śnie stanowią one zagrożenie dla użytkownika. Dlatego w pracy podjęto próbę jego zobrazowania, pokazując czym jest takie uzależnienie. Uzależnienie od telefonu komórkowego nie jest zespołem jednorodnym i można wyróżnić kilka jego form: uzależnienie od krótkich wiadomości SMS, uzależnienie od telefonowania, uzależnienie od nowych modeli aparatów telefonicznych, uzależnienie od grania w gry telefoniczne czy wreszcie syndrom włączonego telefonu. W artykule opisano również szereg objawów charakterystycznych dla uzależnienia od telefonu komórkowego. Jego używanie może zdominować życie człowieka i stopniowo może to doprowadzić do znacznego ograniczenia kontaktów społecznych, zaniedbania szkoły czy pracy, a także najbliższych osób.

Dostępnych badań i danych liczbowych przybliżających skalę zjawiska praktycznie nie ma, ani w Polsce ani na świecie. Ponadto kryteria diagnostyczne nie obejmują uzależnień od nowych technologii, w związku z czym w nazewnictwie, diagnostyce i leczeniu tej kategorii uzależnień panuje ogromny chaos. W Polsce nie zdiagnozowano w ogóle takiej jednostki chorobowej, problem jednak istnieje i domaga się szerszych badań. Niniejsza publikacja stanowi jedynie wstęp do tej problematyki, opartym na literaturze przedmiotu.

Wojciech Dworzański, Emilia Potembska
- Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie


Cały artykuł można pobrać na stronie: Badania nad Schizofrenią